Spadające temperatury, które w ostatnich tygodniach zamroziły znaczną część kraju, nie są wcale przyjazne dla telefonów i tabletów.
Ale ponieważ ta walka na śnieżki tak naprawdę się nie wydarzyła, chyba że zamieściłeś ją na Instagramie i napisałeś na Twitterze, oto kilka wskazówek dotyczących korzystania z urządzenia tej zimy.
Sprzęt zimowy jest ważny, aby Twoje kończyny były ciepłe i przytulne, ale te rękawiczki nie będą działać na pojemnościowych ekranach dotykowych, co jest technologią obecnie używaną w większości smartfonów i tabletów. Te ekrany zależą od zdolności przewodzenia prądu twojego ciała podczas pracy, a gruba warstwa izolacyjna wełny zapobiega rejestrowaniu stuknięć i dotyku przez ekran.
Istnieją niedrogie rękawiczki, które zawierają specjalną, przewodzącą tkaninę na czubkach palców wskazujących, dzięki czemu można dotykać ekranu bez konieczności zdejmowania odzieży ochronnej. Aby dostosować własne rękawice do ekranu dotykowego, nawlecz opuszki palców nitką przewodzącą.
Inną opcją dla smartfonów i tabletów jest ręczny rysik, który jest lepszy niż rozmyty palec, jeśli musisz pisać lub pracować na mrozie.
Więcej śniegu zbliża się do Środkowego Zachodu na północnym wschodzie.
W mgnieniu oka możesz czasem użyć czubka nosa – ale precyzyjna nawigacja jest trudna, a pisanie to koszmar.
Co dzieje się z chłodnym telefonem?
Niektóre smartfony podają optymalny zakres temperatur w swoich specyfikacjach technicznych. Na przykład, gdy jest wyłączony, iPhone 5S może wytrzymać temperatury od -7° do 117° Fahrenheita. Gdy jest włączony, zakres jest znacznie węższy.
Apple sugeruje 31° Fahrenheita jako najniższą temperaturę otoczenia podczas pracy. Inne telefony są przystosowane do znacznie niższych temperatur, a niektóre mogą spaść nawet do -7° Fahrenheita podczas pracy.
Gdy akumulatory litowo-jonowe są wystawione na działanie niskich temperatur, pogarsza się ich wydajność. Gdy jest zimna, bateria telefonu może wyczerpywać się szybciej niż normalnie lub może powiedzieć, że ma wystarczająco dużo energii, a następnie nagle się rozładowuje. Problemy są tylko tymczasowe, a bateria powinna zachowywać się normalnie, gdy urządzenie zostanie ponownie przywrócone do wyższych temperatur.
Jeśli telefon się wyłączy, nie uruchamiaj go ponownie, dopóki nie znajdziesz się w środku i daj mu czas na rozgrzanie telefonu. Natychmiastowe ponowne uruchomienie telefonu może spowodować więcej uszkodzeń i skrócić żywotność baterii.
To nie tylko bateria. Smartfony składają się z innych delikatnych części elektronicznych, takich jak ekrany LCD, które mogą działać nieprawidłowo w ekstremalnych temperaturach.
Mroźne temperatury mogą również sprawić, że szklane powierzchnie telefonu będą bardziej wrażliwe na pęknięcia i pęknięcia, zwłaszcza jeśli w którymkolwiek z elementów szklanych jest już wada lub wyszczerbienie. Pojawiły się doniesienia o pękaniu szkła z tyłu iPhone'a w ekstremalnie niskich temperaturach.
W Finlandii, gdzie średnia wysoka temperatura w zimie wynosi 1°C, rządowa Agencja Konsumentów ostrzegła obywateli, że telefony mogą mieć problemy z wydajnością podczas zimnej pogody.
Zapobiegaj zawieszaniu się telefonu.
Aby telefony nie zrobiły się zbyt chłodne, nie zostawiaj ich samych w zimnych miejscach, takich jak zaparkowany samochód. Najlepiej schować je w kieszeniach znajdujących się najbliżej Twojej osoby, gdzie mogą wchłonąć część ciepła Twojego ciała. Jeśli musisz go zostawić, wyłącz telefon, zamiast go uśpić.
Etui pomagają również utrzymać telefony w cieple. Istnieją nawet etui specjalnie zaprojektowane do regulowania temperatury telefonu w ekstremalnych sytuacjach.
Elegancko wyglądający Salt Case twierdzi, że odzyskuje ciepło wydzielane przez urządzenie z powrotem do telefonu, aby utrzymać go w cieple w zimową pogodę. Dodaje również kilka dodatkowych warstw izolacji. Twórcy twierdzą, że oparli technologię na materiałach termoochronnych opracowanych przez NASA dla swojego statku kosmicznego.
Ostatnia wskazówka: jeśli potrzebujesz telefonu do wykonywania połączeń wychodzących w nagłych wypadkach – powiedzmy podczas jazdy po oblodzonych drogach – miej przy sobie zapasowe źródło zasilania.
Etui na smartfon – otwierane, tylne, z jakiego materiału wybrać?